Čas je pánem všeho

09.04.2016 22:31

"Tik, tak, tik tak." "Crrrrrr." "-" Přesně tenhle zvuk známe úplně všichni. Nejčastěji asi ráno, když vstáváme do školy, či do práce..
Ta malá otravná věcička, která nám ničí život. Ano, hodiny. Objevují se v různých podobách např. jako budíky, stopky, hodinky. Všimnout si můžeme velkých kulatých hodin, jež nám tikají a řinčí na zdi, nebo menších elegantních a stejně provedených, kulatých hodin v místnostech školy. Různé hodiny, různá provedení. Funkci mají však všechny stejnou a to ukazovat čas. Když Vám teď řeknu, že jsem na 90% přesvědčená o tom, jak čas všemu panuje, všichni mi neuvěří.. Udržte oči u monitoru, dozvíte se totiž, proč tomu tak věřím.
V horrorech se často objevuje časový úsek, při kterém musí někdo většinou splnit úkol. Příkladem může být 10 sekund na vyndání klíčku voperovaného pod okem (SAW 2). Věčné čekání na osudovou lásku v romantických komediích, či vytrvalé pátrání po zločinci.. Všechno má svůj čas a tím pádem i řešení. Pokud si muž klíček nestihne vyndat, neodemkne masku a ta se zaklapne, tudíž dotyčný zemře.
Pokud nebude čas, nezíská náš hrdina v romantické komedii svoji lásku a policie nepřistihne zločince. Čas nám dává možnost děje, budoucnosti, a náhled zpět do minulosti. Je to pán. Ať chceme nebo nechceme, bez času se prostě neobejdeme. Nejen, že jej používáme v časových úsecích, k setkání a různých využití prostřednictvím hodin - času. My si ani neuvědomujeme, že to bez něho nejde.
Když máme čas můžeme ho využít. Buď se budeme válet, nebo někam vyrazíme. Je jen na nás, jak ho zaplníme. Podle toho co děláme a jak nás to baví, podle toho máme také pocit, jak rychle asi čas utíká. Pravdou ale je, že čas utíká pořád stejně. Co je ale horší, že na nikoho nečeká, a nedá se ani zastavit. Ještě horší je, že ho nemůžeme vrátit zpátky. To, co se už zpátky nevrátí nazýváme minulost a tomu, co teprve nastane říkáme budoucnost. Právě teď se pohybujeme v přítomnosti. Hned co dočtete jediné písmenko v tomto textu, už je to také minulost a následuje další věta, která má časovou formu budoucnosti. Aspoň, že nám většině slouží paměť a můžeme si ty nejkrásnější okamžiky zapamatovat a rozproudit si je do krve ve vzpomínkách zpátky.
Znova už se ale nikdy nestanou. To co děláme právě teď je ale stejně důležité, jako to, co bylo a to, co bude. Stane se z toho minulost, ale ještě než tu činnost uděláte bude na seznamu budoucnosti.
Co by se ale stalo, kdyby se náš kamarád čas zastavil ? Nic. Nic by se nestalo. Všechno by se zastavilo. Alespoň tak to vidím já. Všichni bychom zůstaly nehybně stát, jako sochy známých umělců. Ale nic bychom nevěděli, nedělali. Nic by se nedělo, vůbec nic. O vesmíru teď mluvit nemohu, protože nejsem vědet a navíc je dost možné, že v černých dírách, či jiných zajímavých místech se čas nedokáže zastavit, nebo možná ani neexistuje. Co já vím.
Tudíž z toho vyplývá, že čas nám poskytuje všechno. Bez času by se nic nedělo. Prostě nic. Ještě jednou připomínám, že nemyslím čas na hodinách, které se dají zastavit. Mám na mysli čas jako takový. Abstraktní věc na níž si nesáhneme. Můžeme díky němu prostě dělat všechno, může se něco dít! Děj! Ale ten nikdy nebude, když na něj nebude místo, tedy čas. Nebude se moct uskutečnit.
Když by se čas náhodou zastavil, nikdo na planetě široko daleko, hluboko, vysoko s tím nic neudělá. Čas je pánem. Jakmile se zastaví, nic se neděje a nikdo jej nezprovozní. Tato teorie se asi neuskuteční, ale stejně je nutné si uvědomit, co pro nás čas znamená. Všechno. Díky němu můžeme jít na návštěvu ke kamarádce. Můžeme ležet, učit se, vzpomínat do minulosti a plánovat budoucnost. Ale ani přítomnost, ani minulost a ani budoucnost by bez času nebyly.
A budoucnost by nikdy nenastala, kdyby se čas zastavil. Vždyť díky času můžeme dělat všechno. Může nás i zničit. Časem se vše změní. Všechno přichází a zase odchází. Léčí rány, přináší lásku, odnáší to co už bylo a přináší něco nového. Nikdy se ale nezastaví! Možná, že všechno přejde.. Štěstí i smutek.. Ale čas bude pořád stejný. To my se mu musíme přizpůsobit. On na nás nepočká. Nečeká na nikoho.
Čas je to řešení, vyřeší všechno, protože se v něm vše stane. I osud je předurčen, ale nestane se, ani se nebude dít, když se čas zastaví.
Budoucnost nám možná mohou nějaké věštkyně, či kartářky částečně vypovědět, minulost asi také. Nemůžou ji ovšem ovlivnit a změnit. My si v čase můžeme ale dělat co chceme. Bez něj by to ale nešlo ani se nic neuskutečnilo.
Vše souvisí se vším. Ještě než se prokoušete na konec článku, bylo by dobré zmínit, že tři formy času tedy minulost, přítomnost a budoucnost do sebe zapadají. Jsou jako puzzle. Přítomnost se stane minulostí. Když něco děláme, každý další pohyb a děj co teprve nastane je budoucnost.
Přítomnost se právě děje. Kdyby nebyla vytvořena minulost, tedy přítomností, která již proběhla, nemůže navázat budoucnost. A bez přítomnosti nebude budoucnost. A takhle stále dokola. Minulost nás možná má na budoucnost připravit, přítomnosti si možná máme užívat co nejvíce.. Ale čas, ten nikdo nezastaví. "Tik, tak. Tik tak."
Stále si myslíš, že čas není pánem všeho?

Zdroj obrázku: www.playbuzz.com

Komentáře

https://kiiikiseek.blog.cz/

Datum: 14.05.2016 | Vložil: Kikča

Pozor na opakující slova např.: se, několikrát za sebou tam čtu čas, i když to zas taková chyba není, spíš pozor na opakující slova jako jsou: se, který, je, jsem atd.. Jinak krásné, nemám žádnou jinou kritiku a souhlasím s tím.. :O No.. prostě mě to zaujalo :D

:O

Datum: 09.04.2016 | Vložil: Anonym

Wow dobry (y)

Pro anonyma

Datum: 10.04.2016 | Vložil: Adéla správkyně webu

Mockrát děkuju !:)

Přidat nový příspěvek